AktuelPDR BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ (ANASAYFA)[Son 50 Konu]


[Okunmamış Son Konular]


[Değişiklik Olmuş Konular]çocukların yaptığı resimleri yorumlama

 • 32 Yanıt
 • 21525 Gösterim
*

pdrteftiş

çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« : Mart 14, 2010, 01:11:33 ÖÖ »
biliyorsunuz ki çocuklar resim yapmayı sever ve yaptıkları resimlerde de iç dünyalarında olan duyguları hatta herşeylerini ifade ederler bu resimleri yorumlamaya yönelik bilgisi olan varsa yada materyali olan varsa paylaşabilirmiyiz


*

tuba_crm

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2010, 02:16:20 ÖÖ »
elimde resim yapma ve yorumlama ile ilgili bir sunu var. umarım işinize yarar..

*

Çevrimiçi Beymen

 • Özkan Emiroğlu
 • *****
 • 6224
 • Paylaşmak güzeldir
  • aktuelegitim
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2010, 11:40:14 ÖÖ »
Haluk Yavuzer in Resimleriyle Çocuk kitabını önerirrim.
İçerikli ve açıklayıcı çok faydalı olduğunu düşündğüm bir kitap.
Özellikle ilköğretimde çalışan rehber öğretmenlerine öneririrm

*

Çevrimdışı @si

 • *****
 • 231
 • GÜNEŞ EN KARANLIK OLDUKTAN SONRA DOÐAR
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2010, 12:29:35 ÖS »
kendini yapılan resimin içinde hissetmeye çalış biraz onlar gibi düşünmeyi başar. büyüklerin stresli bol sorumluluk yüklü sıkıntısı çok dünyasından biraz onların dünyasına kaymaya çalış o zaman. böylece onların basit neşeli mutlu dertsiz tasasız dünyasına girmiş olur onların istediği türden yanıtlar verebilmiş olursun.

*

Çevrimdışı melek57

 • ******
 • 836
 • gözlerim hala çocuk......
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2010, 15:38:56 ÖS »
@si hocam çocukların dünyalarının dertsiz tasasız olduğunumu düşünüyorsunuz gerçekten...eğer öyleyse ve o kadar mutlu çocuklarla birlikteyseniz ne mutlu size...

ben yaptırdığım resimleri anlatmalarını istiyorum..bazen güzel ipuçları yakalanıyor ama çoğu zaman kuru şeyler çıkıyor...keşke bu konuda eğitim alma şansımız olsa

*

Çevrimdışı @si

 • *****
 • 231
 • GÜNEŞ EN KARANLIK OLDUKTAN SONRA DOÐAR
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2010, 16:52:21 ÖS »
bi üçkağıtçı kardeşim var aslında tek derdi para kime çektiyse  ;D ;D. ama dediğiniz gibi hocam tabi bunun eğitimini almak çok daha kolaylık sağlardı.

*

Çevrimdışı melek57

 • ******
 • 836
 • gözlerim hala çocuk......
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #6 : Mart 14, 2010, 18:51:25 ÖS »
güzel aile ortamlarında büyüyen çocuklar tabi daha rahat çocuk gibi çocuk oluyorlar ama ben hangi öğrencime el atsam bir dramla karşılaşıyorum o yüzden onların hayatları çok daha zor geliyor....kardeşinizin tek derdi hep para olur inşallah hocam &)

*

Çevrimdışı @si

 • *****
 • 231
 • GÜNEŞ EN KARANLIK OLDUKTAN SONRA DOÐAR
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2010, 18:02:48 ÖS »
;D ;D ;D yok yaw büyüyünce az acı çeksin hayatta pişsin el bebek gül bebek büyümezsin. tecrübeli olsun ki tecrübe aktarabilsin. biz tecrübeli olasak nasıl yardımcı oluruz.

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #8 : Mart 15, 2010, 21:17:34 ÖS »
Epsilom Yayınlarından çıkan Cathy A. Malchiodi'nin Çocukların Resimlerini Anlamak adındaki kitabı var.
kitabın İçindekiler bölümü:
Çocukların resimlerine tarihsel bakış
belli bir ortamda çocuk resimleri
çocuklar ve onların resimleriyle çalışmak
çocukların resimlerinini gelişimsel yönleri
çocukların resimlerinin duygusal içieriği
kişilerarası ilişkiler yönünden çocuk resimleri
somatik ve spiritüel açıdan çocuk resimerli
çocukların resimleri ve etik düşünceler


*

Çevrimdışı timelesstime

 • *****
 • 233
 • Everybody's Gotta Learn Sometime
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #9 : Mayıs 05, 2010, 10:01:10 ÖÖ »
resim çizdirerek çocuğun psikolojik durumunu anlama

Marvin Klepsch ve Laura Logie (1982) Children Draw and Tell (Çocuklar Çizer ve Anlatırlar) adlı yapıtlarında, çocuk resmindeki çizgilere 3 açıdan psikolojik yo¬rum getirmişlerdir:
1 . Büyüklük 2. Abartmalı Çizgiler 3. Eksik Bırakılan Çizgiler.

1 . Büyüklük: Çok büyük ve çok küçük çizilmiş resimler psikolojik değerlendir¬me açısından anlamlı olabilir.
• Büyük resimler: Sayfanın tümünü kaplayan büyük resimler çoğu kez iç kontrolü zayıf olan saldırgan çocuklar tarafından çizilmektedir. Aşırı faal (hiperaktif) çocuklar da sayfanın tümünü kontrolsüz şekilde kullanırlar. Ender olarak çekingen, ürkek çocuklar zayıf benlik kavramları nedeniyle geniş figürlere yer vermektedirler. Bunlar daha güçlü olabilme arzularını bu yolla dile getirmeye çalışırlar.
• Küçük çizgiler: Birkaç santimetre büyüklüğündeki resimler çoğunlukla korkak, çekingen, içedönük çocukların ürünüdür. Küçük boyut, onların güvensizliklerinin simgesi olmaktadır. Bu çocuklar kendilerini güvensiz, yetersiz ve küçük görmektedirler. Ender olarak saldırgan çocuklar da yine zayıf benlik kavramları nedeniyle küçük figürlere yer vermektedirler
2. Abartmalı çizgiler: Abartmalı resimde ya beden parçaları çok büyük çizilmekte, beden üzerinde aşırı ayrıntıya girilmekte, çeşitli be¬den kısımları kalın çizgilerle belirtilmekte ya da tam tersine küçük çizilmekte ve ayrıntıya yer verilmemektedir. Abartılı olarak çizilen beden parçası, niteliğine göre, çocuğun iç dünyası hakkında değişik bilgiler vermektedir.
   Baş: Resimdeki çok büyük ya da çok küçük kafa, zihinsel bakımdan kendi¬sini yetersiz gören çocuklar tarafından çizilmektedir. Büyük kafa resimleri genellikle yetenekli ve daha başarılı olmak için arzu duyan çocuklarca çizilmektedir.
   Ağız: Ağzın önemi, temel iletişim aracı olmasından kaynaklanmaktadır. Konuşma ve dil sorunu olan çocuklar, kalın çizgilerle büyük ağız resmi yapma yoluna giderler. Çoğunlukla anne ve babalarına bağımlı çocukların resimlerinde ağız alanına saplandıkları dikkati çeker.
   Gözler: Gözbebeği olmadan çizilen boş ve anlamsız gözler, görmeye bağlı öğrenme sorunu olan çocuklarca çizilmektedir.
   Ayaklar: Büyük ayakların çizilmesi kendine güven duyma arzusunun bir simgesidir.
   Burun: Astımlı çocuklar çoğunlukla bu solunum güçlüğünden kaynakla¬nan sorunları nedeniyle burun çizgilerini vurgulayarak ya da çok büyük biçimde çizerler.
   Kulaklar: Çok büyük kulaklar, işitme zorluğu olan çotuklar tarafından çi¬zilebilir. Yine başkalarının kendileri hakkında konuştuklarını düşünen bazı kuşkucu çocuklar kulak figürlerini vurgulayarak abartmalı bir biçimde çi¬zerler.
   Dişler: Dişler saldırganlığı ifade ederler. İri çizilmiş dişler aşırı saldırganlı¬ğın simgesi olabilir.
   Cinsel organlar: Cinsel organların çizilmesi saldırganlığın belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak yapılan araştırma bulguları, resimlerinde cinsel or¬ganlara yer veren çocukların çoğunun anne ve babalarının, evde çıplak dolaştıklarını ortaya koymuştur.
Koppitz, resimlerinde cinsel organlara sıklıkla yer veren çocukların ya problemli çocuklar ya da cinsel organlarıyla ilgili olarak aşırı bir bedensel endişeye sahip ve dürtülerini kontrolde zayıf olan çocuklar olduklarını söyler.
3. Eksik Bırakılan Çizgiler: Çocuklar yaptıkları resimlerde yakından ilgilendik¬leri ya da endişe duydukları beden kısımlarını eksik bırakabilirler.
   Eller: Ellerin çizilmemesi güvensizliği, çevreye uyumda güçlük çekilmesini simgelemektedir.
   Kollar: Kolların resimde olmayışı, güvensizliği dile getirmektedir. Kollar güç ve kuvvetin simgesi olduğu için, kolların çizilmemesi güç ve kuvvetin azlığını belirler.
   Bacaklar: Bacaklar bedeni destekleyen, güçlendiren organlardır.. Çocuk resminde bunların bulunmaması, çocuğun kendini desteksiz ve hareket¬siz olarak algılamasıyla eşanlamlıdır.
   Ayaklar: Resimde ayakların yokluğu çocuğun kendini güvensiz ve yar¬dımsız hissetmesi anlamına gelir.
    Burun: Burun güç savaşımının simgesidir resimde. Burnun yokluğu çocu¬ğun güçsüzlüğünü gösterir.
   Ağız: Bir iletişim organının resimde çizilmemesi başkalarıyla ilişki kurmak¬ta zorluk çekildiğini gösterebilir. Bazı astımlı çocukların da resimlerinde ağız figürünü ihmal ettikleri dikkatimizi çeker.


Okul Fobisi : Resimlerde aile bireyleri ağırlıklı olarak çizilir. Öğrenci okul resmi çizmek istemez. Ev ve evde mutlu çocuk resimleri çizerler. Resimler saydamdır.

Güvensizliği Yansıtan Resimler : Kağıdın tamamı kullanılmaz, boşluklar fazladır, çizimler yarımdır. Küçük figürler çizme ve kağıdın bir bölümünü kullanma eğilimindedirler.

İnsan figürlerinde el ve ayakların çizilmemiş olması : güvensizliği ve çevreye uyumda yaşanılan güçlüğü, iletişim eksikliğini, paylaşım azlığını, kendinden başka insanlarla birlikte olmamayı, bencilliği ifade etmektedir. Güvensiz çocuğun resimlerindeki çizgiler daha çok silik ve kesik kesiktir.

DEHB. Çocukların Resimleri : Taşkın ve çok renkli resim çizerler. Gerilimli oldukları için genelde karalamayı tercih ederler ve resimleri hep yarım kalır. Tamamladıkları resimlerinde ise figürler çok büyük olur.

Cinsel Kimlik Karmaşası : Anne ve babaya aşırı yaklaşılması, zıt cinsel kimlikte çizimlerde yoğunlaşma, ev resimlerinde yatak odası çizimi, etek giyen-çocuk emziren baba, ava giden- sakal bırakan anne figürlerinin çizilmiş olması bize bazı ipuçları vermektedir.

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2010, 13:33:00 ÖS »
elimde resim yapma ve yorumlama ile ilgili bir sunu var. umarım işinize yarar..
tam da bu konuyla ilgili bir çalışma yapmam lazım .Acaba elinizde bulunan o sunuyu nasıl alabilirim bana gönderirseniz çok sevinirim

*

Çevrimdışı dante

 • ******
 • 2414
Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #11 : Mayıs 17, 2010, 13:45:40 ÖS »
prof.dr.sabiha paktuna-çöp çocuk kitabından da yararlanabilirsiniz

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #12 : Temmuz 14, 2010, 11:11:41 ÖÖ »
TUBAYRC
VAR OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİNİZ SUNUYU GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ?

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2012, 11:27:09 ÖÖ »
Sabiha Paktuna=Çöp Çocuk

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2012, 11:27:47 ÖÖ »
Haluk Yavuzer=Resimleriyle Çocuk

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #15 : Mart 28, 2012, 11:28:59 ÖÖ »
Marvin Klepsh ve Loura Logie=Çocuklar Çizer ve Anlatırlar
 

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #16 : Mart 28, 2012, 11:29:52 ÖÖ »
Cathy A. MAlchiodi=Çocukların Resimlerini Anlamak

*

no_education

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #17 : Mart 28, 2012, 12:40:48 ÖS »
elimde resim yapma ve yorumlama ile ilgili bir sunu var. umarım işinize yarar..

Hocam, sunu hala varsa mesajıniıa ekler misiniz? Böyle bir paylaşım güzel olacaktır diye düşünüyorum çalışmalarımızda.

*

tuba_crm

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #18 : Mart 28, 2012, 12:56:50 ÖS »
hemen arıyorum hocam. bulunca ekleyeyim.

*

tuba_crm

Ynt: çocukların yaptığı resimleri yorumlama
« Yanıtla #19 : Mart 28, 2012, 13:13:40 ÖS »
daha önce attığım dökümanı hatırlamıyorum. şuan attığım olabilir. umarım işinize yarar.