AktuelPDR BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ (ANASAYFA)[Son 50 Konu]


[Okunmamış Son Konular]


[Değişiklik Olmuş Konular]OKUMA BİLEN AMA SINIF ARKADAŞLARINDAN ÇOK GERİDE OLAN 1. SINIF ÖĞRENCİSİ

  • 7 Yanıt
  • 3105 Gösterim
Merhaba. Görev yaptığım okulda 1. sınıfta okuyan bir öğrencimiz var. Çocuk okumaya zorla geçti, yazıyı çok az yazabiliyor. Ama diğer şeylerde hep arkadşlarında geri kalıyor. Bü yüzden de çocuk hep mutsuz olup eve gidince ağlıyor. Çocuk henüz 6,5 yaşında. öğretmeniyel ne yapacağımızı bilemedik. Diğer tecrübeli sınıf öğretmenleri okuldan alınsın devamsızlıktan kalıp diğer yıl yaşıtlarıyla beraaber başlasın diyor. Ama bu çocuğa gerçekten başaramıyorum o yüzden beni okuldan gönderdileri düye düşünüp hep içine kapanır mı bilemiyoruz. Böyle bir durumda ne yapılabilir? fikirlerinizi bekliyorum


*

no_education

Ben bu tür öğrenciler için odamda okuma kitapları boyalar vs bulunduruyorum. Arada bir çağırıp etkinlikler yapıyorum. Okurken onu zorlamayacak kitaplardan ev ödevi veriyorum okuması için. Bir çok öğrencide bunu uyguladım. Gayet olumlu sonuc verdi. Zira bu tür öğrencilerin en çok ihtiyaç duydukları ilgi ve başarabileceklerine inanan birilerini etraflarında görmek..

Hocam okumasında pek bir sorun yok. yazmada çok güçlük çekiyormuş. Ve ayrıca artık ikinci dönem olduğu için matematikte falan problem çözüyormuş hocaları. Diğer tüm öğrenciler yaparken bu öğrenci hiçbir şekilde anlamıyormuş.Sadece matematikte değil diğer derslerde de konuları anlamıyormuş ve eve gidince ben hep geri kalıyorum yapamıyorum diye ağlıyormuş. Siz yine de sınıfına normail devam etmesini mi öneriyorsunuz hocam?

*

no_education

Sınıfındaki arkadaşlarından bariz bir mental gerilik görüyorsanız Rama yönlendirin derim. Ama dediğim gibi bir çok öğrenci ilgi ve başarabileceklerine inanan insanları görmek istiyor. İlla okuma değil ben örnek olarak verdim onu. Matematiği sorunluysa matematikten görevler verebilirsin yazmada problem varsa yazma görevleri verebilirsiniz vs vs. Ben olsam dönem sonuna kadar bunu yapardım tabi size kalmış gene de.

   Öğrencinin ağlasının nedenini yalnızca bireysel başarısızlığa bağlamak yanlış bir tutum olabilir. Aile görüşmeleriyle öğrencinin biyolojik olarak henüz olgunlaşamadıgını aktarabileceğiniz konuların üzerinde durmanız faydalı olabilir. Çocuğun kendinden beklentisi olduğu kadar bu beklentinin körüklenmesini sağlayan çevre koşullarının da minimize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Okulda bulunmasının yanı sıra okuldan bu yıl için ayrılmasının da travmasını arttırıcı bir yönü de olduğunu da düşünmek gerek.
  İyi çalışmalar.


öğrencinin sınıfta bırakılması öğrencide psikososyal anlamda ciddi problemler meydana getirebilir.normal sınıfında devam etmesi daha uygun olur diye düşünüyorum.ayrıca zihinsel becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla RAM'a yönlendirilip WISC-R testinin uygulanması, çıkan sonuca göre öğrencinin zayıf olduğu alanların desteklenmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.

teşekkürler

 &;