AktuelPDR BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ (ANASAYFA)[Son 50 Konu]


[Okunmamış Son Konular]


[Değişiklik Olmuş Konular]ilköğretim öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunda rehber öğretmenin rolü

  • 3 Yanıt
  • 5898 Gösterim
arkadaşlar ilk öğretim kurumları yönetmeliğinde rehber öğretmende kurulun bir üyesi ve oy kullananı olarak geçiyor. ancak bu bana etik gelmiyor açıkçası. bu konuda ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz? yani ilköğretimdeki rehber öğretmen disiplin kuruluna sevk edilen bir öğrenci için neler yapar?


ben gerekli buluyorum bununmamızı. geçen bir öğrenciye döve döve öldürcekler sandım. zor aldım ellerinden. o kurulda ki bir kişide sesini çıkarmıyordu. anlayışımız ve öğrenci davranışlarını farklı açılardan yorumlayabildiğimiz için kurulda iyi niyet temsilcisi olarak bulunmalıyız bence.

Ben de gerekli buluyorum. Çünkü öğretmenlerin disiplin ve ceza yaklaşımı ile rehber öğretmenlerin yaklaşımı çok farklı . Öğretmenlerin ceza diye düşündükleri şeyler çoğu zaman yıkıcı ve çocukları anlamaktan çok uzak olabiliyor.

*

Çevrimdışı zynep

  • ****
  • 96
reber65 hocam,öncelikle kurula sonra okulunuzdaki diğer çalışma arkadaşlarınıza bu kurulun
'disiplin' değil 'öğrenci davranışlarını değerlendirme'(ilköğretim kurumları yönetmeliği 8.kısım) kurulu olduğunu açıklayın ve bu isimle kullanılmasını rica edin çünkü disiplin ifadesi ceza yı çağrıştırıyor oysa bu yönetmelikte,öğrencinin davranışı gerçekleştirirken nasıl bir ruh hali içerisinde olduğu,herhangi bir yaptırım uygulanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar(madde 110) belirtilmiş ve buna göre değerlendirme yapılması istenmiştir.Davranışın öncesi,sonrası psikodinamiği rehber öğretmen tarafından analiz edilip kurula açıklanmalı ki öğrenciyi dövmeye yada 'seni burdan kovarız,rezil olursun,sicile işler ömür boyu karşına çıkar' gibi saçma sapan şeylerle öğrenci daha da tepkisel bir hale getirilmemeli.Ayrıca ben yaptırım için oy kullanmıyorum,kullanmayacağımı da belirtiyorum,görüş bildiren bir rapor yazıyorum.Tabi yaptırım uygulamadan önce bizim soruna yönelik somut bir çalışma yapmamız lazım ki tespitlerimiz ve raporumuz ciddiye alınsın,bu da önemli bence, ben ceza/yaptırım  uygulanmaması için çaba harcayan üye olmakla beraber kuruldan süre istiyorum çalışma yapmak için buyıl kimseye yaptırım uygulatmadım,uygulanmasına gerek bırakmadım