AktuelPDR BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ (ANASAYFA)[Okunmamış Son Konular]


[Değişiklik Olmuş Konular]Snellen Göz Tarama Testi Değerlendirme Çizelgesi

 • 27 Yanıt
 • 21144 Gösterim
Snellen Göz Tarama Testi Değerlendirme Çizelgesi
« : Aralık 07, 2007, 14:01:13 ÖS »
   Arkadaşlar elinizde "snellen görme kartı" değerlendirme çizelgesi elinde olan var mı? varsa atabilir mi? bir de bu testi tüm öğrencilere mi uygulayacağız,yoksa 1. sınıflara falan mı? şimdiden tşk.« Son Düzenleme: Aralık 24, 2015, 17:39:11 ÖS Gönderen: no_education »

*

Çevrimdışı meralk

 • *****
 • 301
Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2007, 14:22:41 ÖS »
ben sadece 1 lere uyguluyorum.

*

Çevrimdışı dante

 • ******
 • 2414
Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2007, 14:29:30 ÖS »
BANA DA SNELLAN TESTİ LAZIM..BİLGİSAYAR ORTAMINDA HAZIRLAMIŞ OLAN ARKADAŞ VAR MI ACABA?

*

mecnurn

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2007, 23:25:08 ÖS »
merhaba. kastettiğin bu mu bilmiyorum. yine de yollayayım. lisede sadece 9. sınıflara uygulanıyor.

*

altin82

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2008, 18:43:49 ÖS »
merhaba. kastettiğin bu mu bilmiyorum. yine de yollayayım. lisede sadece 9. sınıflara uygulanıyor.

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #5 : Ekim 25, 2008, 00:50:44 ÖÖ »
formları gönderiyorum ilk önce

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #6 : Ekim 25, 2008, 00:51:56 ÖÖ »
snellen görme testi yönergesi

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #7 : Ekim 25, 2008, 00:52:48 ÖÖ »
son olarak e-kart ve velilere duyuru formları zaten hepsi bu kadar.

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #8 : Ekim 25, 2008, 11:19:53 ÖÖ »
bu testi ben her yeni başladığım okulda tüm öğrencilere uyguladım. biraz zor oluyor ama tüm öğrencilerin göz taraması tamamlanmış oluyor.

*

Çevrimdışı rehberözlem

 • *****
 • 247
 • Ben yağmur yüklü bir bulutum...
Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #9 : Ekim 28, 2008, 11:57:12 ÖÖ »
http://www.aktuelrehberlik.com/index.php?topic=6069.0
bu linkte dah önce bu konu açılmıştı bir bakın derim.

*

siba

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #10 : Kasım 07, 2008, 11:37:44 ÖÖ »
ya göz taraması için bana test lazım yardımcı olur musunuz

*

mecnurn

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #11 : Kasım 07, 2008, 11:53:54 ÖÖ »
Arkadaşım aşağıdaki mesajları okur musun, örnekler var :;)

*

tuğrul

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2009, 11:41:17 ÖÖ »
arkadaşlar bende snellan kartı uygulama talimatı var göndermek istiyorum  yardımcı olurmusunuz

*

tuğrul

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2009, 11:51:27 ÖÖ »
GÖRME KUŞURLARI NASIL TARANIR?
- Snellen Kartı İçin Görme Testi Talimatı-


   A-GENEL AÇIKLAMA;
   Öğrencinin, öğrenim görevini yerine getirebilmesi için iyi görmesi gerekir. Modern eğitimde kullanılan eğitim araçlarının çokluğu, aile çevresinde televizyon gibi göze kulağa hitap eden araçların yaygınlaşması çocuğun görme yeteneğini daha çok kullanmasını gerektirmektedir. Görme kusurları, çocuk, ebeveyn ve öğretmen tarafından bazen anlaşılabilir belirtiler gösterebilir. Ancak, çoğu zaman, çocuğun görme sorunundan, ne kendisi, ne ebeveyn ve ne de öğretmen haberdar değildir. Bu durum ise, öğrencinin. rahatça öğrenmesini engeller. Hatta bazen "geri zekalı" damgasını almasına bile sebep olabilir.
   Snellen testi, öğrencileri görme gücü yönünden tarama yapmak için pratik bir testtir. Aracın sağlanması, hazırlanması ve uygulanması gayet kolaydır.

   B-SNELLEN TESTİNDE KULLANILACAK ARAÇLAR :

   1. Snellen Kartı (Eşel) :

   Bu kartı, (E) harflerinin değişik boyda ve değişik pozisyonda sıralanmasından meydana gelen bir tablodur. (22 x 55) cm. boyutlarında olup standart haldedir.

   2. Eşeli Örtme Kartı :

   Snellen kartının 40 ft'in üstünde kalan (E) sıralarını kapatmada kullanılan (22x32) cm. boyutlarında bir karttır. Bu kart, üstünden bir bantla eşele yapıştırılır.

   3. Göz Kapatma Kartı :

   (7x12) cm. boyutunda, her bir gözü kapatmaya yarayan mukavva bir karttır. Dikdörtgen şeklinde olan bu aracın iki başı kavisli bir şekilde kesilmiştir. Bu kartın bir yüzünün kenarlarına. 2-3 cm. genişliğinde ince bir sünger yapıştırılırsa öğrenci daha rahat kullanabilir.
   Gözü kapatmada kullanılan bu aracın konik şekle getirilmiş olanı daha kullanışlıdır.

   4. Altı Metre Uzunluğunda Bir Ölçü (Mezura) :

   Bu araç eşel ile öğrencinin ayakta duracağı yer arasındaki uzaklık tespit etmeye yarayan bir ölçüdür. (Altı metre mesafeyi ölçmek için bir metre de işimizi görebilir.)

   5. Pencereli Kart :

   Çocuğa gösterilmek istenen (E) harfini açıkça bırakıp, tablodaki (Eşel) diğer harfleri kapatmak için ortası (3,5 x3,5) cm boyutlarında kare şeklinde açılmış pencereli mukavva bir karttır, Bu kart, (22,5 x 28,5) cm. boyutlarında olabilir.

   6. İşaret (E) Harfi :          

   1 dm2 kadar bir kartın iki yüzüne yazılmış ölçülü bir (E) harfidir. Öğrencileri testin uygulama açıklaması - alıştırması yapılırken kullanılır. Bu araca alıştırma kartı da denir.       

C - SNELLEN TESTİNİN ÖN HAZIRLIĞI :

   1. Test Uygulanacak Yerin Hazırlığı :   

   a) Snellen Testinin uygulanması için, testin asıldığı yer (Duvar, yazı tahtası vb.) ile teste alınan öğrenci arasında altı metre uzaklık olması gerekir. Derinliği (6) metreden az olmayan odalar, dershaneler test alanı olarak kullanılabilir.       
   Snellen testi genel olarak 6 metre (20 feet, ft şeklinde yazılır. Fit olarak okunur.) uzaktan uygulanır. Yapılan incelemeler 6 metreden, ışığın paralel geldiğini ve görüşün    en iyi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle okullarda snellen testi uygulanırken 6 metre uzaklıktan uygulanacaktır. Bu kurala göre, teste alınan kişi ile Snellen ölçeği arasında ki uzaklık 6 metre olacaktır.       
   Test alanı olacak yerin yeteri kadar ışık alması da gerekir. Boyutları ve ışık durumu itibariyle elverişli olmayan dershanelerdeki öğrenciler, test uygulanması sırasında daha uygun sınıflarla yer değiştirilebilir.       
   b) Snellen kartı çocuklar ayakta durduğunda göz hizasında olacak şekilde yazı tahtası veya duvara, altından ve üstünden bantla yapıştırılır.       
   c) Snellen kartının yakınında renkli, dikkati çekecek başka eşyalar bulunmamasına, parlatacak şekilde ışığın doğrudan kart üzerine düşmemesine, kartın gölgede kalmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle testi uygulayan kimse, kendi gölgesini test üzerine düşürmemelidir. Sabah ve öğleden sonra pencerelerden gelen ışık değişiklikleri kontrol edilmelidir. Böylece testin en iyi şekilde görünmesini sağlamalıdır.
   ç) Snellen kartının 50-70- 100-200 ft'lik kısımları eşeli örtme kartı ile kapatılır. Daha önce uygun ebatta hazırlanan bu kartı, üstten bir bantla Snellen kartına yapıştırılır. Böylece, testte gösterilmek istenmeyen (E) harfleri kapatılmış olur.
   d) Test uygulama sırasında gerekecek olan pencereli kartı, öğretmen yakınında bulundurur.
   e) Göz kapatma kartı da öğrencilerin duracağı yere yakın olarak bulundurulur.
   f) Göz kusurları tarama fişine (Form: 1) öğrencilerin adı, soyadı, cinsiyeti önceden yazılarak hazırlanır,
   g) Snellen kartından itibaren (6) metre uzaklık ölçülür, tebeşirle öğrencilerin ayakları sığacak büyüklükte dikdörtgen veya kare şeklinde bir kutu çizilir. Bu yer tam (90) derece levhanın (kart) karşısında olmalıdır. Çapraz durumda bulunmamalıdır. Öğrenciler teker teker bu yere gelecek Snellen kartına bakacaklardır. Testte alınan öğrenciler test bitinceye kadar yerlerini değiştirmeyecek; devamlı olarak (6) metre uzaklıktan bakacaktır.

   2 - Öğrencilerin Teste Hazırlanması :

   a) İşaret (E) harfi alınır. Öğrencilere, grupça testin uygulanışı ile ilgili gerekli açıklama yapılır. Bunun için şuna benzer şeyler söylenebilir.

“Çocuklar, sizin gözleriniz ne kadar iyi görüyor, bunu anlamak için size bir test uygulayacağım. (Küçük sınıflara sizinle bir oyun oynayacağız denilebilir.) Şimdi size söyleyeceklerimi iyi dinleyin. Sıra ile hepinizi birer birer çağırıp şu tebeşirle işaretlediğimiz kutu içinde ayakta durduracağım. (yerine aşılmış olan Snellen kartı gösterilerek) şu karşıki levhada bunun gibi (elimizdeki (E) alıştırma kartı işaret E harfi gösterilerek) işaretler var onlardan bazılarını size gösterip soracağım. Bu işaretin ağzı, bacakları uçları ne tarafa bakıyor diye (elinizdeki E alıştırma karşı çeşitli pozisyonlarda duruş ve durmalarda gösterilip öğrencilere sorulur, Öğrenciler de “Yukarı”, “Aşağı”, “Sağa”, “Sola” gibi sözlü olarak veya elleri ile işaretle (başparmaklar daha rahat kullanıldığından başparmakla) E nin ne tarafa baktığını işaret etmeleri öğretilebilir siz de hep böyle işaret edeceksiniz. Anladınız değil mi? Öyleyse hadi başlayalım”
   Burada bazı önemli hususları açıklayalım :       
   “Bu test sonunda gözleri iyi görmeyenler doktora gönderilecek, gerekiyorsa gözlük takması sağlanacak” gibi ayrıntılara inilmemelidir. Bu gibi davranışınız öğrenciyi gözlük takmaya özendirebilir. Yine parasız muayene ile gözlük almayı düşünen öğrenci kasıtlı olarak yanlış işaret verebilir.
   Bazı öğrenciler iyi görebildikleri halde zihinsel ve psikomotor gelişime bağlı olarak, iyi şekil-işaret ilişkisi kuramamaktadırlar. Bu gibi öğrenciler üzerinde daha fazla durulmalıdır. Bu gibilerin işaretle birlikte «yukarı”, “aşağı” örneğin: “Kapıya”, “pencereye” doğru bakıyor gibi sözlerle de cevap vermeleri sağlanmalıdır.       
   İster işaretle, ister sözle cevap verme şekli olsun, isterse her iki yol birlikte kullanılsın, teste alınan öğrencinin, sınıfındaki diğer öğrencilerden etkilenmemesi onlardan ipucu almaması sağlanmalıdır.
   b) Test uygulayacağımız öğrencinin, talimata göre gözlerini kartla kapatmak yardımcı bir öğrenci seçebilir. Bu yardımcıya ne yapacağını, nasıl yapacağı öğretilir.


   D - SNELLEN TESTİNİN UYGULANMASI:

   1. Öğrencileri elinizdeki listeye göre (Form : 1) sıraya dizip, herkesin sırası gelinceye dek beklemesi söylenir. (Form: 1'e öğrenciler oturuş sırasına göre yazılırsa uygulamada kolaylık sağlanmaktadır.) Diğer öğrencilerin test uygulanan öğrenciye söz veya işaretle yardım etmelerini önlemek için gereken titizlik gösterilmelidir. Bu bakımdan, diğer öğrenciler dışarı çıkarılabilir veya test levhasına sırtları dönük şekilde oturtulabilir ya da bu yollara başvurmadan, öğrencilere sıkı tembihler yapılıp, yerlerinde oturtarak, teste alınan arkadaşları ile ilgilenmeksizin, bir şeyler okuyup yazmak için görevlendirilirler.
   2. Sınıf listesi (Form:1 ) ele alınıp eşelin (Snellen kartı) yanına gidilir. Pencereli kartla, tebeşirle çizilen kutu içinde duran öğrenciye 40-30-20 ft sıralarındaki (E) leri    kendi sırası içinde, karışık olarak göstererek, öğrenciler teste alınmaya başlanır. Önce 40 ft sırasından, karışık olarak birkaç tane, ardından 30 ft sırasından ve en son olarak 20 ft sırasından yeteri kadar (E) gösterilir. Özellikle testin son sırası olan 20 ft sırasından kesinlikle (E) nin dört pozisyonu da gösterilmelidir.

Önemli Not : Snellen kartının en altındaki 15 ft sırasından soru sorulmayacaktır.

3. Önce gözlüklü olarak (öğrenci gözlük kullanıyorsa)
   
a) Sağ gözünü b) Sol gözünü c) iki gözünü   (iki göz açık olarak)   ölçeriz. (Bir E'den başka bir E'ye geçiş, çabuk, tatlı ritmik bir hareketle olmalıdır.) Test edilmeyen gözün önüne göz kapatma kartı buruna değecek şekilde hafifçe konulur. Göz kapatma kartının gözün üstüne bastırılmamasına son derece dikkat edilmelidir.          
   Öğrenci her üç sıradaki (40-30-20 ft sıraları) E leri doğru olarak cevaplarsa listedeki (Form: 1) ilgili sütuna (-) eksi işareti (geçer işaretidir.)          
   Her üç sırada toplam birden fazla yanlış cevap alınırsa, ilgili sütuna (?) soru işareti (geçmez işareti) konur.          

   4. Öğrencinin gözlüğü çıkarılır, yukarıdaki işlem aynen gözlüksüz olarak tekrarlanır. Sonuç, listedeki gözlüksüz sütuna, yukarıdaki esaslar içinde işaretlenir.          

   5. Gözlük kullanmayan öğrencinin de önce sağ gözü, ardından da sol gözü en son olarak da iki gözü birlikte yoklanır. Sonuç listedeki gözlüksüz   sütuna, yukarıdaki esaslara göre işaretlenir.          

   6. Uygulama sırasında tespit edilen bariz göz kusurları (şaşılık, göz sulanması, devamlı kızarma, ışıktan rahatsız olma, devamlı oğuşturma, göz kırpıştırma, yüz buruşturma, başını bir tarafa eğme, okurken sayfada sık sık yerini kaybetme, vb.)   Form: 1’in düşünceler sütununa kaydedilmelidir. Öğrencinin görme gücü (E) lerdeki yanılmalar ile bu bariz göz kusurları bir bütünlük içinde değerlendirilmelidir.          

   7. Öğrencinin test sırasında beklenmeyen cevaplar vermesi veya görmemesi hallerinde sesimizi yükselterek veya ses tonunu değiştirerek şaşkınlık gösterilmemelidir          
   
   Burada hemen şunu da belirtelim ki, tarama işini çok titiz bir şekilde yapamayan öğretmenlerin sınıflarında ya pek çok kusurlu öğrenci işaretleniyor ya da kusurlu öğrenci pek az oluyor veya hiçbir kusurlu öğrenci işaretlenmiyor ya da bizim taramalarımız sonunda kusurlu bulunan öğrenciler, kesin teşhis-tedavi için göz hekimine gönderileceğinden kusurlalar isabetli olarak tespit edilmelidir. Aksi halde öğrenciler   boşu boşuna doktor peşinde koşturulmuş oluyor. Bizim kusurlu bulduğumuz   öğrenci, göz doktorundan (bozukluk yok) teşhisi ile dönmemelidir. Aynı şekilde, kusurlu bir öğrenciyi, baştan savma bir tarama ile kesin teşhis ve tedavi nimetlerinden mahrum etmiş olmayalım. Konuya gereken önem verilerek, iş ciddi tutulursa amaca ulaşılmış olur.       

   E - SNELLEN TEST SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ :          

1. 40/20 dizilerindeki (E) lerin durumlarını doğru cevaplayan öğrenci % 85 görme gücüne sahip demektir. Bu sayı bir kişinin normal görme gücünü ifade eder.    

2. Test sonuçlarının listenin (Form:1) düşünceler sütununda yazılanlarla birlikte değerlendirilmelidir. (?) işaretli olan öğrencilerin velileriyle görüşülüp çocuğun mutlaka bir göz hekimine götürülmesinin zorunlu olduğu konusu kendisine kesin bir şekilde anlatılmalıdır. Yine hemen belirtelim ki, Snellen testi sonunda kusurlu bulunan öğrenciler için ilk yapılacak iş, bu gibilerin sınıfta uygun yerlere oturtmaktır.          

3. Okullardaki taramaların sonuçları, göz kusurları tarama çizelgesine (Form:2) işlenmelidir.

4. Ayrıca sınıf öğretmeni - okul idaresi - veli işbirliği ile teşhis ve tedaviye ilişkin olarak elde edilen sonuçlar da sınıf öğretmeni tarafından göz kusurları taraması izleme fişine (Form: 3) işlenmelidir.       

 

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2009, 13:16:22 ÖS »
mrb 1.  Sınıflara uyguluyorum

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #15 : Aralık 06, 2009, 21:48:00 ÖS »
arkadaşlar bu test sonuçlarıyla ilgili gerekli öğrencilerin velilerine haber yolladım.Bunun dışında sınıf rehber öğretmenlerini ve idareyi bir rapor ile bilgilendirmek gerekiyormu sizce?

*

Çevrimdışı fthgl

 • ****
 • 128
Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #16 : Aralık 09, 2009, 09:27:08 ÖÖ »
arkadaşlar bana az gören öğrencilerin tespiti diye yazı geldi.öğrencinin okuyabildiği yazının punto büyüklüğünü soruyorlar.ben snelleni uyguladım ama nasıl cevaplıycam bu yazıyı &; &;

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #17 : Aralık 09, 2009, 22:28:34 ÖS »
Snellen görme sorunu olan öğrencileri belirlemenizi sağlar.Belirlediğiniz bu öğrencilrden bilgisayarda değişik yazı boyutlarıyla yazılmış yazıları okumalarını isteyin en rahat ve hatasız okudukları yazı boyutunu yazı puntosu olarak belirtin.

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #18 : Ocak 13, 2010, 20:17:35 ÖS »
arkadaşlar bu snellen sonuçlarını ram a göndermemize gerek var mı ?böyle bi uygulama var mı sadece veliyi bilgilendirip doktora yönlendirmek yeterlimi?ben böyle yapıyorum da

Ynt: SNELLEN GÖRME TESTİ DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
« Yanıtla #19 : Ocak 21, 2010, 00:48:07 ÖÖ »
ayrıntılı sonuç göndermiyorum ram a ama sene sonu faaliyet raporunda genel sonuçları belirtiyorum. aileleri ve öğretmeni bilgilendirip öğrencinin doktora gitmesini sağlıyorum