AktuelPDR BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ (ANASAYFA)

[Yorum Yapılan Son Konular]

Rehber Öğretmenin Dersten Öğrenci Alarak Görüşme Yapması

• 64 Yanıt
  • 20339 Gösterim
Merhaba arkadaşlar, eşim YİBO da Rehberlik ve Psikolojik Danışman olarak çalışıyor. Yaşadığı bir sıkıntıyı paylaşmak istiyorum. İdare tarafından eşimin acil olarak sorunlu bir öğrenci ile görüşmesi isteniyor. Eşim nöbetçi öğrenciye yazılı bir kağıt verip sorunlu öğrencinin hemen Rehberlik servisine gelmesini rica ediyor. Nöbetçi öğrenci sınıfa gidip Sınıf öğretmenine Rehber öğretmenin yazılı kağıdını veriyor. Sınıf öğretmeni ise: şuanda dersteyim, ders esnasında öğrencimi Rehberlik servisine göndermem diyor.
    Sizlere sorum: Rehberlik ve psik. Danışman gerekli durumlarda öğrenciyi dersteyken istetebilir mi? Bu konuyla ilgili yönetmelikte açıklayıcı bir ifade var mı?, Böyle bir durum karşısında nasıl davranmak gerekiyor. paylaşırsanız sevinirim... Şimdiden teşekkürler.

« Son Düzenleme: Aralık 18, 2015, 09:14:23 ÖÖ Gönderen: no_education »

*

mahsun44

Sadece Teneffüslerdeki 510 Dakikalarda mı Çalışıyoruz?
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2008, 20:18:31 ÖS »
Herkese merhaba ben göreve yeni atandım tabi forumu bayağı bi inceledim ve dikkatimi çeken şey şu rehber öğretmenin diğer öğretmenlerden ders alamayacağı aynı zamanda dersten öğrenciyi yasal olarak alamayacağı yani her ikisininde yönetmeliklerde belirtilmediği...Peki madem öyle biz hangi aralıkta öğrencilere seminer veriyoruz ,öğrencilerle görüşüyoruz veya grup rehberliği yapıyoruz?? Ha yok illaki toplantı yapacan bunu belirtecen yazılı olarak tutanaklarda  yoksa uslu uslu tenefüsün gelmesini bekleyecen diyorsanız bence çok tuhaf bi durum o zaman mesleğin pek bi ağırlığı kalmıyor bence yanıtlarsanız sevinirim...  ,,< ,,< ,,< ,,<
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2015, 17:10:24 ÖS Gönderen: no_education »

*

Çevrimdışı cen

• 165
Ynt: SADECE TENEFÜSLERDEKİ 5-10 dk. LARDA MI ÇALIŞIYORUZ:) ??
« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2008, 21:08:15 ÖS »
hocam yani aslında çoğu okulda öğrencinin dersten alınması konusunda sorun yaşanmıyor ama yaşanan yerlerde mutlaka okul müdürünün öğretmenlere alınabileceğini belirtmesi ve mutlaka toplantıda karara bağlanması gerekiyor diye biliyorum ve yönetmelikte bununla ilgili bir madde yok...biz şimdiye kadar hep böyle yaptık,kolay gelsin.

*

Çevrimdışı selgul

• 2784
« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2008, 21:31:25 ÖS »
Müdürünüzle görüşerek bu işi halledebilirsiniz, tabi toplantıdada bunu belirterek tutanaklara geçirirseniz resmiyet kazanır daha iyi olur. Öğrenciyi derste almak zorundayız yoksa nasıl görüşme yapacağız bu olacak iş değil.
Ama bunun bir prosedürü olmalı yoksa öğrenci bunu çok rahat kullanıyor. Ben tecrübelerim sonucunda artık şöyle alıyorum öğrecimi dersten: Bir sayfada sekiz adet olan bir öğreci çağırma fişi hazırladım işte şu sınıftaki şu nolu öğrenciyi şu saatte reh. servisini göndermeniz diye. Sonra bunları müdür beye imzalatıyorum hepsini (bunuda bazı öğretmen arkadaşlar sadece benim imzamı yeterli bulmadılar öncesinde bende bu yolu buldum ve müdürün izniyle)bunlardan biraz çoğalttım, gerektiğinde kullanmak üzere.  Eğer bir öğrenci çağıracaksam öğretmen girdikten 4-5 dakika sonra nöbetçi öğrenciyi çağırıyor eline öğrenci bilgileri olan bu kağıdı verip, öğretmene bunu göstererek öğrenciyi çağırmasını istiyorum ve nöbetçiye kağıdı geri getirmesini özellikle söylüyorum(zira kağıt orda kalınca bunu alıp kullananlar oluyor.) Böylelikle yoklama yapılmış olduğu için yok yazılma sorunu yaşanmıyor ayrıca ders başında çağırdığım için derside bölmemiş oluyorum.

*

Çevrimdışı Birsen

• 1129
« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2008, 22:54:44 ÖS »
yanlış hatırlamıyorsam Lilani, Selgül' ün bahsettiğine benzer bir matbuyu diğer sayfaların birinde ek olarak verdi, çok beğendim ve biraz şeklini değiştirerek okulda , sadece  imzamla kullanıyorum ve yoklama fişine eklettiriyorum böylece devam-devamsızlık işlemleri yapılırken ilgili müd.yard. bunları biriktiriyor, onlarada bana da sayı oluyor bir yerde.

daha yenisin ya arkadaşım, biraz zaman geçsin öğretmenler seni ve işini anlasınlar zaten boş vakit bırakmazlar, duruma göre ne ihtiyaç varsa onun giderilmesi için derslerini ve ders sırasında öğrencilerini veririler.

sana tavsiyem sınıf rehber öğretmenlerini es geçme, ilk başlarda en büyük çalışma arkadaşların onlar olacak.

« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2008, 08:53:14 ÖÖ »
ben bir izin formu gönderiyorum ki genelde izin veriliyor ve sorun çıkmıyor.ama daha önceki sene edebiyat öğretmeni formu götüren nöbetçi öğrenciye otursun odasında gibi gayet korkunç bir cümle söylemişti.öyleleri de var elbet.

…………………………………….LİSESİ
2007-2008  EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
REHBERLİK SERVİSİNE ÖĞRENCİ GÖNDERME FORMU

Öğrencinin Adı Soyadı:
Sınıfı:
No:
Tarih:
Ders :
Ders Öğretmeninin Adı Soyadı   :                                                           İmza……………..

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen                                      Okul Müdürü                                                                         

*

Çevrimdışı medip

• 42
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2008, 22:14:17 ÖS »
ben bu çağırma belgesinde müdürün veya müdür yardımcısının imzasının olmasına karşıyım. rehberlik servislerinin idareden uzak yerlerde kurulmasının bir anlamı kalmaz yoksa.

« Yanıtla #8 : Şubat 29, 2008, 08:37:35 ÖÖ »
Bu noktada iş müdürde bitiyor arkadaşım.Müdür gerekenleri söylediği zaman diğer öğretmenler birşey diyemiyorlar.Birde rehberlik servisine çağıracağın öğrencinin adına ders öğretmenine pusula yaz.(3.ders saatinde filan öğrenciyle görüşme yapılacaktır gibi)Bu pusula çok işine yarayacaktır.Suistimallerin önünede geçebilirsin.

*

Çevrimdışı meralk

• 311
« Yanıtla #9 : Şubat 29, 2008, 08:45:12 ÖÖ »
Ben 8 yıldır sözel rica ile bu işi hallediyorum.Bu birazda öğretmenlerle olan diyaloğumuzdan kaynaklanıyor.PHiç bir öğrencimde şu ana kadar suistimal etmedi zaten.Bizim okulumuz 950 mevcutlu bir ilköğretim okulu.Belki daha kalabalık okullarda ya da liselerde bu dediğiniz tarzda şeyler lazım olabilir.

*

Çevrimdışı utdi

• 283
« Yanıtla #10 : Mart 03, 2008, 12:12:15 ÖS »
teneffüsleri alarak sorun çözemezsin.Sen adını sormadan zil çalar onun için kurul toplantısına konuyu taşı.Müdürle oluşturacağınız ya da ona onaylattığın izin kağıtlarıyla işin kolaylaşır.Ama izin kağıtlarına öğren cilerin yanında olduğu süreyi mutlaka yaz.

« Yanıtla #11 : Mart 04, 2008, 21:22:35 ÖS »
rehberlik hizmeti yürütme kurulunda resmi karara bağla ve alınan kararı öğretmenler odasına as.

*

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • 6226
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
Ynt: REHBER ÖĞRETMEN ÖĞRENCİYİ DERSTEN İSTETEBİLİR Mİ?
« Yanıtla #12 : Mart 08, 2008, 20:07:40 ÖS »
Yasal olarak sınıftan rehberlik öğretmeni öğrenci isteyebilirmi?
Rehberlik hizmetleri yönetmeliğinde böyle birşey yok. Başka mevzuatların içindede olacağını sanmıyorum En azından rehberlik servisi için.
Ancak aynı şey idareciler içinde geçerli olsa gerek.
Bu biraz yetki meselesi.
Daha doğrusu aynı öğretmen ders saatinde idareye öğrenci gönderemem diyebilirmiydi acaba.  &;
Ders öğretmeni olsam ben boyle bir karekter sergilemek istemezdim. Yetkisi olana göre kişilik sergilemek.  Öğretmene yakıştıramadım ?: (En iyisi erkek  smliy eklemek galiba)

« Yanıtla #13 : Mart 11, 2008, 18:57:18 ÖS »
Dersten istetme gibi bir konuyu ben Öğretmenler Kurul Toplantısında dile getirdim. Çok acil olmadıkça öğrenci istemeyeceğimi, genelde tenefüslerde çağıracağımı belirttim. Dersten çağırma durumunda da kimse göndermemezlik yapmıyor. Kurul toplantısında veya Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yürütme Komisyonu toplantısında "rehber öğretmen gerekli durumlarda öğrenciyi dersten istetebilir." diye bir karar aldırın olsun bitsin.

rehberlik hizmetleri yürütme komisyon toplantıları
« Yanıtla #14 : Mart 29, 2008, 00:01:33 ÖÖ »
yürütme komisyonlarında alınan kararlar içerisinde bu noktaya temas edilmeli. bazen öğretmen arkadaşlar bu konularda aşırı titizlik sergiliyorlar.okul idaresi ile birlikte bu izin konusunda toplantı tutanaklarında yer verilmelidirç

« Yanıtla #15 : Mart 29, 2008, 00:38:14 ÖÖ »
idarenin destegini almanız gerekiyo  bu konuda, onlar destek verince ögretmenler ses cıkaramaz P,)
imzamızın bulundugu bir kagıtla ögrenciyi almamız dogru ,>
teneffüse ne görüşme sıgar ne danışmaa ?:

*

Çevrimdışı BARIŞ33

• 1352
  • MERHABA
Ynt: rehberlik hizmetleri yürütme komisyon toplantıları
« Yanıtla #16 : Mart 29, 2008, 00:40:52 ÖÖ »
yürütme komisyonlarında alınan kararlar içerisinde bu noktaya temas edilmeli. bazen öğretmen arkadaşlar bu konularda aşırı titizlik sergiliyorlar.okul idaresi ile birlikte bu izin konusunda toplantı tutanaklarında yer verilmelidirç

ben sene başı yürütme komisyonu top karar aldım imzalattım benim imzamın olduğu not kağıdıyla öğrenci çağırıyorum ama çok önemli bir konu işleniyorsa göndermeyin diyorum

not kağıdına

ismi ve nosu yazılı ... sınıfı öğrencisi ..... ders öğretmeninin uygun gördüğü taktirde rehberlik servisine gelmelidir yazıyorum

« Yanıtla #17 : Nisan 08, 2008, 16:16:46 ÖS »
ben kesinlikle saçma buluyorum öğretmenlerin bu tutumunu zaten acil olarak alınması gereken öğrenci derste olsa bile kendini derse veremeyecektir.Nasıl başı ağrıyan öğranci derse katılmazsa sorunu olan öğrencide kendini derse veremez.Lütfen bu dikkate alınsın

*

hsyn123456

« Yanıtla #18 : Nisan 10, 2008, 11:08:01 ÖÖ »
tenefüste öğretmenden izin istenirse problem olmuyor

« Yanıtla #19 : Nisan 10, 2008, 11:33:07 ÖÖ »
öğretmenin insiyatifine bırakmak ya da müdüre bırakmak olmaz bence çünkü öğretmenler arasında da şöyle bir diyalog geçiyor hocam sayısal derslerde almayın öbürü sözel önemli almayın ne yani beden resim din derslerinde mi alacağız öğretmenlere sorarsak onlar kendilerini nimetten sayıyorlar ben o üzden sormuyorum müdüre de izah ettim ne yani en 10 dk. mı çalışacağım diye o da öğretmeni çalışsın ister herhalde ben yazıyorum müdüre de onaylatıyorum görevlendirildiğim okulda dahi bunu yapıyorum kimse de ses çıkaramaz  zaten 10 dakka çalıan bir rehberlik uzmanı kimse istemez  ;)