AktuelPDR BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ (ANASAYFA)[Okunmamış Son Konular]


[Değişiklik Olmuş Konular]destek eğitim odaları

 • 4 Yanıt
 • 6388 Gösterim
*

Çevrimdışı abüzittin

 • **
 • 6
 • +1/-0
destek eğitim odaları
« : Eylül 12, 2008, 12:14:57 ÖS »
okullarınızda destek eğitim odaları var mı? kaynaştırma öğrencilerinin olduğu okullarda açılması zorunlu mudur? görevlendirilen öğretmenler ek ders alabilir mi?
umarım sorularıma cevap alabilirim.
kaynaştırma uygulamalarında en etkili olabilecek bence destek eğitim odalarında verilecek bireysel eğitim. ek ders alınabiliyorsa pek çok öğretmen istek olacaktır.
iyi çalışmalar
*

cemoli

Ynt: destek eğitim odaları
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2008, 10:04:15 ÖÖ »
var.Açılması zorunlu.Özel eğitim hizmetleri yönetmeliği 26.madde.4 ve 5.sınıf öğretmenleri müzik,bilgisayar,beden eğitimi derslerinde sınıflarında branş öğretmeni varken destek eğitimi odasında ders veriyor.O saat için ekders alabiliyor

*

Çevrimdışı yusuf_pdr

 • ******
 • 984
 • +0/-0
Ynt: destek eğitim odaları
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2008, 13:09:38 ÖS »
Destek Eğitim Odası Açılması
MADDE 28 – (1) Okul ve kurumlarda, yetersizliği olmayan akranlarıyla birlikte aynı sınıfta eğitimlerine devam eden özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile üstün yetenekli öğrenciler için özel araç-gereçler ile eğitim materyalleri sağlanarak özel eğitim desteği verilmesi amacıyla destek eğitim odası açılır.
(2) Destek eğitim odasında eğitim-öğretim hizmetlerinin yürütülmesinde aşağıdaki hususlar dikkate alınır:
a) Destek eğitim odaları, özel eğitim hizmetleri kurulunun önerisi doğrultusunda millî eğitim müdürlükleri tarafından açılır.
b) Destek eğitim alacak öğrenci sayısına göre okulda veya kurumda birden fazla destek eğitim odası açılabilir.
c) Destek eğitim odasında yürütülecek eğitim hizmetlerinin planlaması okul yönetimince yapılır.
ç) Destek eğitim odasında eğitim alacak öğrenciler, BEP geliştirme biriminin önerileri doğrultusunda rehberlik ve danışma hizmetleri yürütme komisyonunca belirlenir. Her öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda ve azami ölçüde bu eğitimden yararlanması sağlanır.
d) Öğrencinin destek eğitim odasında alacağı haftalık ders saati, haftalık toplam ders saatinin %40'ını aşmayacak şekilde planlanır.
e) Destek eğitim odasında öğrencilerin eğitim performansları dikkate alınarak birebir eğitim yapılır. Ancak, gerektiğinde eğitim performansı bakımından aynı seviyede olan öğrencilerle grup eğitimi de yapılabilir.
f) Destek eğitim odasında, öğrencilerin eğitim performansı ve ihtiyaçları, yetersizlik türüne uygun araç-gereç ve eğitim materyalleri bulunur.
g) Destek eğitim odası açılan okullarda öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına göre görme, işitme, zihinsel engelliler sınıf öğretmenleri öncelikli olmak üzere, gezerek özel eğitim görevi yapan öğretmen, sınıf öğretmeni ve alan öğretmenleri görevlendirilir. Destek eğitim odasına öncelikle okulun öğretmenlerinden olmak üzere RAM'da görevli öğretmenler ya da diğer okul ve kurumlardaki öğretmenler görevlendirilir.
ğ) Öğrencinin genel başarı değerlendirmesinde, destek eğitim odasında yapılan değerlendirme sonuçları da dikkate alınır.
h) Destek eğitim odasında verilen destek eğitim hizmetleri okulun veya kurumun ders saatleri içinde yapılır.
ı) Destek eğitim odasının okul veya kurum içindeki yeri, öğrencilerin yetersizlik türü dikkate alınarak belirlenir.

*

Çevrimdışı xaresx

 • ***
 • 10
 • +0/-0
Ynt: destek eğitim odaları
« Yanıtla #3 : Aralık 04, 2009, 23:58:02 ÖS »
kaynaştır ma ögerencisi olan her okulda destek odası açılması gerekir ..

ilceye destek eğitim odası açılacaktır diye bir dilekçe yazılır ilçe özel eğitim bölümünde kontrola gelinir onay verilirse fiziki donanıma uygun diye detek odanız hizmete girmiş demektir ..

bu şekilde olursa 4-5 sınılarda branş ögretmenlerinin girdigi derslerde sınıf ögretmenleri destek eğitim odasına aktarılır.

6-7-8 ise haftalık ders programında ek dersini dolduramıyan ( 30 saat ) ve kaynaştırma ögrencilerine destek egitim odsında eğitim veren ögretmenlere ek ders verilir

*

Çevrimdışı sls

 • ******
 • 940
 • +0/-0
Ynt: destek eğitim odaları
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2010, 10:32:28 ÖÖ »
arkadaşlar konuyla tam olarak alakalı bir bölüm bulamadım.
okulda özel eğitim alt sınıfı açmak için kaç kaynaştırma öğrencisi olmalı,yaşları yakın mı olmalı??
yönetmeliğini de bulamadım